Skip to Navigation

Statistics > Population density

Description:

Population density is the average population per km2 of area.

[Show definition]

Population density was calculated by the formula:

Population density = population estimate per municipality / area municipalities in km2

[Hide definition]

 

Municipality2007200820092010201120122013
Banja Luka179.51180.51181.71182.79183.71184.55185.36
Banovići138.92139.09139.18139.38139.55139.63139.84
Berkovići11.1110.9710.9710.9410.8310.7910.65
Bihać67.8267.9968.1068.1868.3268.4068.46
Bijeljina146.05146.71147.58148.28148.76149.04149.53
Bileća18.9918.8918.7818.6418.5518.4418.32
Bosanska Krupa50.3450.3250.1650.0250.1050.1350.06
Bosanski Petrovac11.1510.9010.7210.4510.2610.019.84
Bosansko Grahovo2.712.672.692.682.642.612.59
Bratunac76.8076.3276.1375.7675.4175.7675.36
Brčko Distrikt188.13188.17188.22188.24188.12188.22188.12
Breza202.51201.32200.19198.67195.43193.00190.53
Brod87.5887.2787.0386.7286.2185.9485.67
Bugojno103.83103.49103.20103.07103.00103.04102.94
Busovača101.99101.87101.73101.70101.35101.32101.38
Bužim137.81138.28138.49138.84139.09139.77140.01
Čajniče18.7718.6318.5018.2518.0618.0417.86
Čapljina92.1591.5490.8290.0489.5288.9588.52
Cazin174.19174.87175.47175.59175.93176.24176.43
Čelić100.75100.58100.2499.6199.0398.5997.97
Čelinac47.9047.6647.4747.3347.0646.9846.78
Centar2,125.552,127.362,124.212,117.852,111.302,095.642,088.88
Čitluk88.0988.0287.5887.0887.0787.3687.59
Derventa81.4981.2781.0280.7080.3980.1379.89
Doboj101.79101.53101.16100.98100.60100.35100.06
Doboj101.79101.53101.16100.98100.60100.35100.06
Doboj Istok247.98248.71249.29249.83249.68248.95249.27
Doboj Jug435.29438.82443.43444.02485.88485.39488.53
Dobretići11.0511.0311.1511.1010.9311.0011.02
Domaljevac100.7299.2396.7895.77102.50101.58100.72
Donji Vakuf44.3644.2343.9743.7343.5943.5943.33
Donji Žabar57.7857.1456.5956.9556.8258.4558.38
Drvar19.7019.4519.1519.0018.7818.5018.17
Foča21.8721.7821.6721.5421.4121.4221.32
Foča - Ustikolina70.4268.5467.6966.9210.2410.2910.08
Fojnica40.3939.9439.6239.2738.8738.6038.32
Gacko13.8813.8313.7613.7313.6813.6913.64
Glamoč4.724.624.564.514.454.404.34
Goražde212.02209.54208.72207.74120.65120.01119.14
Gornji Vakuf-Uskoplje48.5148.2047.8847.5447.2746.9946.63
Gračanica239.00240.45241.26241.72242.22242.71243.11
Gradačac211.66212.00212.13211.72211.61211.09211.13
Gradiška78.6578.4078.2077.8977.5977.2676.99
Grude70.9870.4670.3170.0470.1270.2370.30
Hadžići81.0181.8882.8283.1683.0883.1783.34
Han Pijesak14.6014.5014.3814.3614.2014.1114.01
Ilidža365.23368.87373.78413.33418.83421.32426.50
Ilijaš56.9457.4858.4859.7461.3461.9063.48
Istočna Ilidža586.06589.64591.08594.19596.09595.41596.52
Istočni Drvar0.601.460.610.500.461.811.74
Istočni Mostar8.959.089.079.149.3510.6410.89
Istočni Stari Grad43.5343.0042.4742.2142.0242.4842.11
Istočno Novo Sarajevo255.90263.42272.90282.39287.63293.00297.55
Jablanica39.4939.2939.2439.1539.0038.8738.68
Jajce72.1471.9671.7471.7671.6571.4871.30
Jezero22.9923.1522.6422.3422.0322.7522.52
Kakanj115.14114.87114.87114.85114.61114.59114.44
Kalesija174.95176.30177.21177.87178.39178.91178.73
Kalinovik6.816.786.716.656.586.536.46
Kiseljak126.05125.66125.52125.62125.38125.17124.87
Kladanj46.0545.8145.5845.2645.0244.7344.38
Ključ55.6555.2354.9954.5754.1953.8153.49
Kneževo36.5135.8035.3834.8334.2133.8433.18
Konjic24.8924.6224.4124.1823.9523.7623.59
Kostajnica88.4087.9587.3887.0886.6086.0085.74
Kotor Varoš35.5535.4035.3035.2935.2235.0634.95
Kozarska Dubica67.1366.6366.0865.5564.9464.4363.83
Kreševo38.3738.0337.7437.5437.2337.0736.83
Krupa na Uni21.0120.7020.2919.9819.7019.3919.15
Kupres (FBiH)6.156.096.035.945.915.855.81
Kupres (RS)9.219.398.898.898.748.728.58
Laktaši102.83103.68104.35105.09105.81105.98106.60
Livno32.5532.3632.2132.0731.9831.9231.85
Ljubinje12.9612.9612.8212.7912.6712.5612.40
Ljubuški82.1781.8381.5580.9380.7480.5780.33
Lopare55.3754.7354.0353.2752.7251.9451.26
Lukavac151.79151.63151.57151.33150.88150.54150.02
Maglaj81.3380.9380.7080.6292.7092.5892.38
Milići35.8835.7935.5935.3535.2835.4235.32
Modriča87.4286.9186.5186.0785.6085.2484.63
Mostar94.6494.5794.6394.7894.9895.1895.38
Mrkonjić Grad28.8628.6028.3728.1227.9027.6027.30
Neum20.8120.6120.4720.1919.9919.8219.59
Nevesinje21.2521.2521.2021.0921.0120.8320.78
Novi Grad63.4963.0162.4161.9161.2560.6960.03
Novi Grad Sarajevo2,600.362,610.172,627.862,642.842,656.672,657.782,661.57
Novi Travnik102.64102.62102.72102.83102.81102.89103.02
Novo Goražde/Ustiprača25.0826.0125.3124.9724.6327.2026.92
Novo Sarajevo7,400.817,412.027,411.217,413.547,432.737,449.297,456.57
Odžak101.23100.5499.7798.9598.2797.2596.23
Olovo31.4030.8530.4229.9529.4129.1028.78
Orašje169.79165.70162.45160.87159.84159.21158.00
Osmaci60.1760.0859.6358.9259.0760.9560.96
Oštra Luka15.5015.6515.5715.5515.3615.4915.33
Pale53.4753.1353.1953.1853.1352.9852.97
Pale - Prača72.5370.6771.2771.2012.3512.4212.48
Pelagićevo49.4348.9848.7348.6948.5148.3648.12
Petrovac1.171.672.142.623.113.403.88
Petrovo80.0779.2178.4978.0277.4177.0676.52
Posušje35.0834.8634.8134.7334.6934.7834.86
Prijedor114.32114.09113.69113.25112.69112.25111.67
Prnjavor77.4977.0476.7076.4376.1075.9275.56
Prozor-Rama34.3234.0233.6833.5133.4133.2232.99
Ravno4.714.794.905.014.344.364.34
Ribnik16.8316.5416.3516.1615.9715.7915.53
Rogatica22.3822.3822.2422.2322.1122.1422.02
Rudo26.8026.5926.3026.0925.9025.7425.52
Šamac125.03123.84122.50121.53120.84120.18119.51
Sanski Most57.4457.2356.9956.7556.4456.3056.00
Sapna109.92110.03109.62109.00108.48108.08107.81
Šekovići41.6641.5141.0840.8540.5140.2439.97
Šipovo18.6218.4718.3218.2018.0817.9317.76
Široki Brijeg67.5967.7367.7667.7767.8668.0168.27
Sokolac24.5524.6024.4324.2824.1023.9923.82
Srbac53.1952.3752.1351.7951.5351.3251.13
Srebrenica40.6740.8540.5740.3540.1841.9241.75
Srebrenik166.11166.63167.37168.11168.48168.20168.42
Stari Grad Sarajevo737.68736.03734.18828.40827.02821.40817.72
Stolac40.3640.2139.9639.5345.4945.4845.48
Teočak255.62256.69255.07255.17254.86253.97252.03
Tešanj306.30307.74308.91309.60310.14310.63311.42
Teslić57.8457.6457.4957.4457.2257.1456.90
Tomislavgrad28.5428.3628.1728.0327.9127.7027.55
Travnik104.38104.15103.97103.74103.54103.15103.13
Trebinje35.9636.0736.0836.0336.0035.8735.81
Trnovo (FBiH)6.457.557.467.377.197.318.42
Trnovo (RS)21.3120.7120.6320.3320.3120.5420.46
Tuzla447.09447.16447.76448.02448.19448.22447.75
Ugljevik99.7598.9098.2397.6096.8696.5895.89
Usora141.47140.32139.92139.32138.31138.13137.73
Vareš28.6728.0627.5427.0526.6226.1325.76
Velika Kladuša139.35139.85140.67141.27141.73142.28142.60
Višegrad41.9241.5141.2640.9240.5240.5740.20
Visoko173.96174.23174.61174.70174.51174.51174.09
Vitez157.30157.67157.56157.92158.09158.58158.68
Vlasenica89.1086.4985.9485.4385.1985.2084.89
Vogošća288.66294.39301.19321.31327.34354.95360.98
Vukosavlje55.7055.7355.7455.5355.8056.1656.43
Zavidovići64.7864.4064.4264.3568.2968.1567.93
Zenica227.99227.60227.58227.58227.76227.92227.68
Žepče110.26110.24110.17110.13109.89110.18110.01
Živinice187.03188.09188.75190.05190.75191.42192.30
Zvornik137.11138.06138.03137.79137.21136.83135.87

 

Sources

Population density 2007

  1. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Unsko-sanski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  2. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Kanton Posavski u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  3. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Tuzlanski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  4. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Zeničko-dobojski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  5. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  6. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojakama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  7. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/kantoniubrojkama.htm, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  8. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Kanton Sarajevo u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  9. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Kanton 10 u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Definition and methodological explanations are not available.
  10. Vlada Republike Srpske, 2007, Strаtegijа rаzvojа lokаlne sаmouprаve u Republici Srpskoj zа period 2009–2015.godine, Vlada Republike Srpske, pg.52-54, http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/muls/Documents/strategija%20razvoja%20lokalne%20samouprave%20u%20republici%20srpskoj%20za%20period%202009-2015.pdf, website accessed on: 2011-04-14
  11. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2007, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.3, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NOTE :For methodological explanations see p. 52.
  12. Federalni zavod za statistiku, 2007, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Žepče- border with Maglaj municipality is not defined.
  13. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2007, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NOTE :Setting up a real estate cadastre at the territory of all municipalities in Republika Srpska. Therefore the final figures for surface area will be set after the establishment of the realestate cadastre for the territory of each political municipality. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo- Municipality is divided by the entity border line which is not harmonised with FBiH or contains parts of another municipality, therefore the surface area shown here present an aproximation.
  14. UNDP BiH, 2007, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NOTE :For methodological explanations see p. 36. Source used only for data from Brčko District.

Population density 2008

  1. Federalni zavod za statistiku, 2008, Mjesečni statistički pregled FBiH 10/08, Procjena broja stanovnika Federacije BiH, stanje 30.06.2008, Federalni zavod za statistiku, pg.52-54, http://www.fzs.ba/Dem/ProcPrist/stalno.pdf, website accessed on: 2011-03-10
    NOTE :Estimation of the number of mid-year permanent population of Federation of B&H including present population and refugees from Federation of B&H. Estimation of the number of mid – year present population of Federation of B&H 1999 - 2009 and rates on the natural movement were computed on the basis of the results of 1991 Census, data on natural increase, data on displaced persons and refugees and data on returns in the pre-war residence. (Source: Federalni zavod za statistiku. 2011. Statistički godišnjak/ljetopis Federacije BiH 2010. p. 59)
  2. UNDP BiH, 2008, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NOTE :For methodological explanations see p. 36. Source used only for data from Brčko District.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2008, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Žepče- border with Maglaj municipality is not defined.
  4. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2008, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NOTE :Setting up a real estate cadastre at the territory of all municipalities in Republika Srpska. Therefore the final figures for surface area will be set after the establishment of the realestate cadastre for the territory of each political municipality. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo- Municipality is divided by the entity border line which is not harmonised with FBiH or contains parts of another municipality, therefore the surface area shown here present an aproximation.

Population density 2009

  1. Federalni zavod za statistiku, 2009, Procjena ukupnog broja prisutnih stanovnika po starosnoj i spolnoj strukturi, 30.06.2009., Federalni zavod za statistiku, pg.1-3, http://www.fzs.ba/saopcenja/2009/14.2.1.pdf, website accessed on: 2011-03-04
    NOTE :Estimation of the number of mid-year permanent population of Federation of B&H including present population and refugees from Federation of B&H. Estimation of the number of mid – year present population of Federation of B&H 1999 - 2009 and rates on the natural movement were computed on the basis of the results of 1991 Census, data on natural increase, data on displaced persons and refugees and data on returns in the pre-war residence. (Source: Federalni zavod za statistiku. 2011. Statistički godišnjak/ljetopis Federacije BiH 2010. p. 59);
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske. , 2009, Procijenjeni broj stаnovnikа po opštinаmа Republike Srpske zа krаj 2009. godine, Republički zavod za statistiku Republike Srpske. , pg., , website accessed on: 2010-06-08
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2009, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.3, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NOTE :For methodological explanations see p. 52.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2009, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Žepče- border with Maglaj municipality is not defined.
  5. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2009, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NOTE :Setting up a real estate cadastre at the territory of all municipalities in Republika Srpska. Therefore the final figures for surface area will be set after the establishment of the realestate cadastre for the territory of each political municipality. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo- Municipality is divided by the entity border line which is not harmonised with FBiH or contains parts of another municipality, therefore the surface area shown here present an aproximation.
  6. UNDP BiH, 2009, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NOTE :For methodological explanations see p. 36. Source used only for data from Brčko District.

Population density 2010

  1. Federalni zavod za statistiku, 2010, Unsko-sanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2010, Posavski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2010, Tuzlanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2010, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2010, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2010, Srednjobosanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2010, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2010, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2010, Kanton Sarajevo u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg., http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2010, Kanton 10 u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Source used for data on the population estimate. Methodological explanations are not available.
  11. Federalni zavod za statistiku, 2010, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NOTE :Source used for data on the minicipalities surface area. Žepče- border with Maglaj municipality is not defined.
  12. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2010. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NOTE :Unpublished data, available upon request.
  13. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NOTE :Source used for data on the municipalities surface area. Setting up a real estate cadastre at the territory of all municipalities in Republika Srpska. Therefore the final figures for surface area will be set after the establishment of the realestate cadastre for the territory of each political municipality. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Istočno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo- Municipality is divided by the entity border line which is not harmonised with FBiH or contains parts of another municipality, therefore the surface area shown here present an aproximation.
  14. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2010, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2006-2010.godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2010/Demografija%20za%202010%20DB.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NOTE :Source used for data on the population estimate. For methodological explanations see p. 2.
  15. UNDP BiH, 2010, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NOTE :Source used for data on the surface area of Brčko District.

Population density 2011

  1. Federalni zavod za statistiku, 2011, Unsko-sanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2011, Posavski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2011, Tuzlanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2011, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2011, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2011, Srednjobosanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2011, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2011, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2011, Kanton Sarajevo u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2011, Kanton 10 u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  11. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2011. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., , website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Unpublished data, available upon request.
  12. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2011, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :For methodological explanation see p. 2.
  13. Federalni zavod za programiranje razvoja, 2011, Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2011. godini, Federalni zavod za programiranje razvoja, pg.6-7, http://www.fzzpr.gov.ba/download/doc/Socioekonomski+pokazatelji+po+opcinama+u+FBiH+u+2011.godini.pdf/ac4e46e7af9aa685b589088cda7960ed.pdf, website accessed on: 2015-02-27
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  14. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NOTE :Setting up a real estate cadastre at the territory of all municipalities in Republika Srpska. Therefore the final figures for surface area will be set after the establishment of the realestate cadastre for the territory of each political municipality. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Istočno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo- Municipality is divided by the entity border line which is not harmonised with FBiH or contains parts of another municipality, therefore the surface area shown here present an aproximation. This issue of the Yearbook (2012) does not provide a review of the area by municipalities. The reason for this lies in inconsistent and officially unconfirmed both inter-entity and inter-state boundaries of Bosnia and Herzegovina. Republic Administration for Geodetic and Proprietary-Legal Affairs is currently working on improvement of the method for measuring the area of municipalities, in regard to the previous areas which were published in the previous issue of the Yearbook. For methodological explanation see p. 359.
  15. , 2011, , , pg., ,
    NOTE :There is no data about change of the surface area of Brčko District.

Population density 2012

  1. Federalni zavod za statistiku, 2012, Unsko-sanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2012, Posavski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2012, Tuzlanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2012, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2012, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2012, Srednjobosanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2012, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2012, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2012, Kanton Sarajevo u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2012, Kanton 10 u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  11. Federalni zavod za programiranje razvoja, 2012, Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2012. godini, Federalni zavod za programiranje razvoja, pg.6-7, http://www.fzzpr.gov.ba/upload/file/dokumenti/makroekonomski_i_socioekonomski_pokazatelji/SOCIOEKONOMSKI%202012%20%20-%20KONA%C4%8CNO%2016.05.2013.%281%29.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  12. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2012, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2012. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NOTE :Unpublished data, available upon request.
  13. , 2012, , , pg., ,
    NOTE :There are no data on the change of area of Brcko District.
  14. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2012, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :For methodological explanation see p. 2.

Population density 2013

  1. Federalni zavod za statistiku, 2013, Unsko-sanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr1.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2013, Posavski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr2.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2013, Tuzlanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.12, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr3.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2013, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr4.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2013, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr5.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2013, Srednjobosanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr6.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2013, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr7.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2013, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr8.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2013, Kanton Sarajevo u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.12, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr9.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2013, Kanton 10 u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr10.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  11. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2013, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2013. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NOTE :Unpublished data, available upon request.
  12. Agencija za statistiku BiH, 2013, Procjena broja stanovnika u Brčko Distriktu za 2013. godinu, Agencija za statistiku BiH, pg., ,
    NOTE :Unpublished data, available upon request.
  13. Federalni zavod za programiranje razvoja, 2013, Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2013. godini, Federalni zavod za programiranje razvoja, pg.6-7, http://www.fzzpr.gov.ba/download/doc/Socioekonomski+pokazatelji+po+opcinama+u+2013.pdf/46ef27c04694d7546ab29e7c9399dacf.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NOTE :Methodological explanations are not available.
  14. , 2013, , , pg., ,
    NOTE :No data on the change of the Brcko District surface area.