Skip to Navigation

Statistika > Stopa nezaposlenosti

Opis:

Stopa nezaposlenosti predstavlja procentualno učešće nezaposlenih osoba u ukupnoj aktivnoj radnoj snazi (aktivna radna snaga je suma broja zaposlenih i broja nezaposlenih).

[Prikazati definiciju]

Stopa nezaposlenosti dobivena je prema slijedećoj formuli:

Stopa nezaposlenosti (%) = [broj nezaposlenih / (broj zaposlenih + broj nezaposlenih)] * 100

Napomena: Za neke općine/opštine jedan ili više podataka nije dostupno, tako da nije moguće izvesti stopu nezaposlenosti.

[Sakriti definiciju]

 

općina/opština200520062007200820092010201120122013
Banja Luka27.5528.2922.5421.4122.2222.8423.7223.2923.11
Banovići48.5449.2947.9345.2247.3948.3149.1651.6450.56
Berkovići55.8159.7763.2868.0569.9071.2869.4468.3867.49
Bihać43.4845.6743.5540.2143.3743.3544.5345.8246.00
Bijeljina41.2640.4937.8437.5037.9839.3841.0241.8441.25
Bileća32.8337.9537.3541.2743.4950.9361.5761.8056.82
Bosanska Krupa61.8163.7758.0757.0160.1262.1362.4863.6362.84
Bosanski Petrovac42.9748.2647.0745.8552.1951.5253.0451.9749.72
Bosansko Grahovo41.1241.3046.1037.4139.1440.7744.5547.5545.72
Bratunac64.5964.2061.6160.6461.3561.7363.9064.7361.45
Brčko Distrikt66.5858.6451.3247.7250.0141.9843.2443.46
Breza38.7041.4340.6438.4638.4139.0238.4439.2340.00
Brod21.1325.8927.7728.0728.3928.5631.5832.6937.56
Bugojno56.2659.2856.7356.2657.3755.6757.4359.5858.91
Busovača69.8067.9068.4464.2565.5765.2265.5565.7565.43
Bužim66.9268.3165.7659.5364.5066.6268.7775.2876.70
Čajniče54.6157.9049.9448.3354.4953.3956.2956.3559.18
Čapljina40.3740.8448.1747.7645.7845.4245.8646.6947.92
Cazin63.5366.4465.8259.9261.5962.5764.0066.1066.10
Čelić63.6567.6370.4771.5473.4174.8976.0877.6876.73
Čelinac36.8237.9237.4036.4338.4339.5240.1340.1740.46
Centar17.8518.0215.7414.4615.0015.6416.0016.5816.79
Čitluk29.4132.3137.4236.6936.6132.8033.1134.0333.25
Derventa36.1428.6025.1923.5825.5125.0725.4924.7725.80
Doboj42.8940.1639.5842.1244.9647.0548.4148.3443.89
Doboj Istok69.8369.8265.6364.9366.5969.6669.4969.0966.39
Doboj Jug59.6161.2455.2752.8753.5053.2050.3551.1352.55
Dobretići90.3976.7374.4674.0775.7674.2175.16
Domaljevac50.4851.6660.2251.7549.0846.6245.6848.6250.34
Donji Vakuf59.2261.0356.0255.0558.6860.3061.4063.8564.46
Donji Žabar0
Drvar45.1247.1948.0145.6947.5750.2550.2554.3761.02
Foča38.7448.8346.8240.2145.5646.2247.3847.7348.11
Foča - Ustikolina71.3170.5463.4267.0265.8565.4860.4561.5559.00
Fojnica47.8848.9453.5252.0053.2051.9852.6252.9554.03
Gacko19.6119.6920.7620.1322.3222.9225.1925.5425.61
Glamoč50.6053.9052.0543.3645.4245.8048.0350.1753.95
Goražde51.2652.3347.1344.7944.6243.6639.1435.4534.92
Gornji Vakuf-Uskoplje57.8157.9561.4857.5357.5056.2655.1757.0957.16
Gračanica55.5054.4350.0148.5350.5951.9451.7052.8452.87
Gradačac60.4659.8056.4153.3154.2854.6754.0954.9654.75
Gradiška36.6036.0536.3936.9939.3739.8342.2843.3543.87
Grude37.0838.1645.3438.4338.3235.1734.8535.4836.44
Hadžići66.7965.7062.3158.5058.6058.7659.3660.7059.07
Han Pijesak33.8833.1835.6933.8237.1737.7435.2338.5741.43
Ilidža54.0852.1143.8440.1240.4437.6437.6839.5739.94
Ilijaš73.4574.3772.4069.6871.1170.1669.7570.2269.60
Istočna Ilidža39.8836.4034.6232.8533.6837.5640.2342.0541.54
Istočni Drvar
Istočni Mostar
Istočni Stari Grad
Istočno Novo Sarajevo21.1019.0217.4316.2816.9422.4124.1623.0024.48
Jablanica46.0846.3046.3046.2748.4950.8255.3357.3954.28
Jajce55.4355.4960.8856.7156.2754.5555.7654.9255.65
Jezero80.6280.5686.3386.4987.7283.0486.0186.1885.07
Kakanj43.7245.2942.3641.6244.4641.3142.3948.6549.09
Kalesija81.2779.3777.6575.4276.1475.2975.1875.1674.17
Kalinovik37.9446.4449.4447.4855.1955.5156.5655.4053.23
Kiseljak55.4753.1848.6743.3746.0343.6444.9645.2344.69
Kladanj63.9759.5357.0354.6260.0360.1760.0960.4059.22
Ključ54.7358.0254.6751.9156.7361.1961.3962.4463.11
Kneževo51.2753.7753.5953.4759.0661.9862.2264.4166.51
Konjic46.0047.5848.0443.9447.3748.7847.0946.3945.63
Kostajnica42.3132.7127.9123.0437.9438.6940.8139.4437.63
Kotor Varoš37.1434.4034.2436.3440.7843.3545.3944.1841.76
Kozarska Dubica29.9130.4727.1029.4732.2834.7335.3336.0533.43
Kreševo32.6931.5930.9228.1028.0129.6732.4636.8237.59
Krupa na Uni76.8375.5473.8067.7574.6478.6479.6874.0774.62
Kupres (FBiH)26.9325.9035.0735.2236.0235.9436.2236.3533.44
Kupres (RS)
Laktaši29.0423.3818.0614.7917.3818.6821.0921.9822.39
Livno43.4143.3250.4447.8446.3147.6148.2248.1648.61
Ljubinje37.0040.9039.2837.5739.6444.0453.6152.4649.78
Ljubuški25.9428.2037.2236.4438.1635.7235.3736.5137.01
Lopare39.4541.5442.1146.2549.5151.1253.8554.8652.67
Lukavac53.6054.5853.3751.7854.1655.6056.8057.5057.36
Maglaj70.0771.1464.8961.8163.2363.6663.9763.9761.46
Milići39.2242.0838.8637.0042.9542.0342.5044.2245.81
Modriča43.7939.8639.2440.9741.4042.1943.1644.1445.62
Mostar35.6837.3238.8036.3436.3235.3635.5035.6635.60
Mrkonjić Grad35.2635.8336.5039.3941.5442.7146.0344.8744.19
Neum23.7824.5925.9524.2525.5826.5327.2729.8128.29
Nevesinje52.4255.4557.5159.5756.5357.5260.1762.6662.59
Novi Grad44.6843.6142.7043.5847.3647.2449.1947.5448.52
Novi Grad Sarajevo55.0354.9349.7746.1547.5846.3646.8747.6147.61
Novi Travnik55.8957.8363.1057.1960.7956.7855.2455.4255.74
Novo Goražde/Ustiprača50.4850.6850.4344.3550.4949.8247.9445.6649.72
Novo Sarajevo31.2630.7627.4724.6325.8925.4625.8826.4727.94
Odžak57.1957.6358.8452.4356.8355.7352.3751.7552.50
Olovo49.5752.9453.7649.4750.3453.8753.5154.7153.54
Orašje43.9642.8054.0248.5949.6548.8848.2347.7347.44
Osmaci53.7956.2646.7626.2041.6250.8751.4767.1564.74
Oštra Luka57.2855.8156.1657.2467.2172.1571.7870.7563.80
Pale37.6332.7333.1633.3236.8138.2741.4840.9840.37
Pale - Prača60.0964.1361.2159.5660.1761.9860.4862.2562.79
Pelagićevo34.5842.9244.0845.2050.7651.6953.95
Petrovac21.0120.9321.6423.6827.1628.9131.5934.4435.53
Petrovo61.1862.4160.6957.6661.3462.7265.2162.8157.94
Posušje34.5037.1541.5939.3741.1436.1437.1339.0840.09
Prijedor41.7541.2539.9842.7145.8848.6749.7347.8844.98
Prnjavor36.9831.6117.0817.2422.6425.5627.7030.9330.52
Prozor-Rama52.9751.4757.0655.9858.5755.3756.2058.9864.64
Ravno25.9727.1638.8937.8036.9037.9333.0128.8531.96
Ribnik38.9843.9239.4441.4743.5842.2841.0441.2342.30
Rogatica41.5042.4636.7138.5941.4843.1547.2846.2948.18
Rudo47.7352.5962.0664.8269.4370.9772.5673.0575.79
Šamac42.8139.3137.8539.3543.9146.1851.7652.8755.54
Sanski Most50.4249.9848.5747.6950.3652.2453.9554.7053.91
Sapna80.0478.5879.9077.6677.2878.2177.6682.2381.53
Šekovići51.5651.5056.5257.8158.5458.5858.7660.1261.15
Šipovo50.5855.2151.3752.0956.6358.0957.0454.3752.43
Široki Brijeg42.2143.3947.7843.2538.7436.6937.3737.4138.61
Sokolac31.4942.7039.2439.1739.5641.6643.3145.0745.17
Srbac39.1841.5033.4231.5536.5239.6140.0843.1444.48
Srebrenica46.7556.6656.4946.9249.2648.0546.2043.1641.53
Srebrenik62.0063.0061.3258.7261.3261.7162.4463.9765.53
Stari Grad Sarajevo39.9740.5036.7136.2039.0038.7939.6940.7441.31
Stolac66.4168.1472.2369.6871.5470.2468.1069.5370.04
Teočak79.9179.9581.4079.7380.1497.7880.5880.6981.88
Tešanj54.8655.1050.9845.6647.6848.9847.6147.5246.29
Teslić41.6737.2034.2433.8838.0539.2339.6243.2743.05
Tomislavgrad46.8446.7454.1049.4149.2550.2948.6047.7749.57
Travnik41.0443.2843.7938.3037.9739.3940.2142.1943.25
Trebinje24.2724.4126.1926.1726.1926.4735.3134.4830.36
Trnovo (FBiH)65.1864.8263.9759.3360.0560.2555.4955.1461.86
Trnovo (RS)43.5543.4943.3340.6540.0040.9844.6444.7945.91
Tuzla38.5940.2037.8335.5635.985.3237.1038.6539.25
Ugljevik31.6231.0130.2329.3432.0434.5138.1235.5636.78
Usora50.6944.7441.5338.6642.0448.8651.5754.4559.24
Vareš44.9046.4745.5742.3746.3748.0646.9950.1549.96
Velika Kladuša50.3159.7262.1958.2860.1960.5162.4264.3366.27
Višegrad49.5050.2749.5345.7245.4046.7550.1549.9250.46
Visoko46.3346.7743.1040.8845.2045.8643.1944.0346.25
Vitez46.6247.5847.4542.1843.8644.0542.8142.1241.83
Vlasenica48.3444.7442.3843.9642.6144.9148.6147.2548.24
Vogošća68.3767.1161.6558.3658.3456.2055.1057.3158.01
Vukosavlje
Zavidovići53.9755.3955.8151.9754.4758.4159.5167.4167.24
Zenica45.3147.8446.1242.6245.1447.2446.2346.6347.59
Žepče63.2062.5859.9356.0258.0955.6155.3156.5956.34
Živinice61.4361.2060.1257.0358.0058.7160.1363.2163.70
Zvornik39.8941.9038.6836.7938.2139.0338.2539.2039.20

 

Izvori

Stopa nezaposlenosti 2005

  1. , 2005, , , pg., ,
  2. Federalni zavod za statistiku, 2005, Unsko-sanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :NAPOMENA: Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2005, Posavski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :NAPOMENA: Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  4. Podaci nisu dostupni, 2005, Podaci nisu dostupni, , pg., ,
    NAPOMENA :Podaci o broju zaposlenih za Brčko Distrikt nisu dostupni.

Stopa nezaposlenosti 2006

  1. , 2006, , , pg., ,
  2. Federalni zavod za statistiku, 2006, Migracije stanovništva 2011, Statistički bilten 165, Federalni zavod za statistiku, pg.9-15, http://www.fzs.ba/Dem/Migracije165.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  3. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2006, Statistički godišnjak Republike Srpske 2012, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.452-459, http://www.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2012/StatistickiGodisnjak_2012_WEB.pdf#page=1&zoom=auto,-107,822, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološkа objаšnjenjа se nalaze na str. 67.

Stopa nezaposlenosti 2007

  1. Federalni zavod za statistiku, 2007, Demografska statistika 2011, Statistički bilten 170, Federalni zavod za statistiku, pg.62-76 80-94, http://www.fzs.ba/Dem/SB-170-Dem2011.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2007, Statistički godišnjak Republike Srpske 2012, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.444-451, http://www.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2012/StatistickiGodisnjak_2012_WEB.pdf#page=1&zoom=auto,-107,822, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 65.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2007, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja se nalaze na str. 2.
  4. , 2007, , , pg., ,

Stopa nezaposlenosti 2008

  1. Federalni zavod za statistiku, 2008, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.452-453, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Broj nezaposlenih stanje 31.12.2008. Isti izvor korišten za broj zaposlenih. Metodološka objašnjenja nalaze se na stranici 250.
  2. , 2008, , , pg., ,

Stopa nezaposlenosti 2009

  1. Federalni zavod za statistiku, 2009, Statistički godišnjak/ljetopis 2010. , Federalni zavod za statistiku, pg.447-448, http://www.fzs.ba/Godisnjak2010.pdf, website accessed on: 2011-03-07
    NAPOMENA :Broj nezaposlenih stanje 31.12.2009. Isti izvor korišten za broj zaposlenih. Metodološka objašnjenja su navedena na stranici 86.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2009, Statistički godišnjak Republike Srpske 2010., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.394-398, 403-405, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2010/Statisticki_Godisnjak_RS_2010_WEB.zip, website accessed on: 2011-03-07
    NAPOMENA :Broj nezaposlenih stanje 31.12.2009. Isti izvor korišten za broj zaposlenih. Za Istocni Mostar nema podataka u 2009. Podaci za Istočni Stаri Grаd su sаdržаni u okviru biroа Pаle; Za Istočni Drvаr podаci su sаdržаni u okviru biroа Petrovаc; Za Kupres podаci su sаdržаni u okviru biroа Šipovo; Podaci za Vukosаvlje su sаdržаni u okviru biroа Modričа; Podaci za Donji Žаbаr sаdržаni su u okviru biroа Pelаgićevo. Više informacija na stranicama 78-79.
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2009, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.19, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NAPOMENA :Broj nezaposlenih stanje 31.12.2009. Isti izvor korišten za broj zaposlenih. Metodološka objašnjenja nisu dostupna.

Stopa nezaposlenosti 2010

  1. Federalni Zavod za Statistiku, 2010, Zaposlenost nezaposlenost i plaća u FBiH u 2010. godini, Federalni Zavod za Statistiku, pg.49, 59, 69, 79, 89, 99, 109, 119, 129, 139, http://www.fzs.ba/god_bilteni/Zap160.pdf, website accessed on: 2011-06-29
    NAPOMENA :Metodološka obrazloženja navedena su na str. 10.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Statistički godišnjak Republike Srpske 2011, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.393-394, http://www.rzs.rs.ba/PublikGodisnjak2011_CIR.htm, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka obrazloženja navedena su na str. 88-90. Za Istočni Stari Grad su podaci sаdržаni u okviru biroа Pаle; za Istočni Drvаr podаci su sаdržаni u okviru biroа Petrovаc; podaci za Kupres sadržani su u okviru biroа Šipovo; podaci za Vukosаvlje su sаdržаni u okviru biroа Modričа; podaci za Donji Žаbаr sаdržаni su u okviru biroа Pelаgićevo.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2010, Bilten statistički podaci Brčko distrikta BiH br. 2, god. 11, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.7, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2012/BRC_2012_001_OPS.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja su navedena na str. 46.

Stopa nezaposlenosti 2011

  1. Federalni zavod za statistiku, 2011, Statistički godišnjak/ljetopis 2012, Federalni zavod za statistiku, pg.418-419, http://www.fzs.ba/Godisnjak2012.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 88.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Statistički godišnjak Republike Srpske 2012, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.401-402, http://www.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2012/StatistickiGodisnjak_2012_WEB.pdf#page=1&zoom=auto,-107,822, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Za Istočni Stari Grad su podaci sаdržаni u okviru biroа Pаle; za Istočni Drvаr podаci su sаdržаni u okviru biroа Petrovаc; podaci za Kupres sadržani su u okviru biroа Šipovo; podaci za Vukosаvlje su sаdržаni u okviru biroа Modričа; podaci za Donji Žаbаr sаdržаni su u okviru biroа Pelаgićevo. Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 88.
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, 2011, Bilten statistički podaci Brčko Distrikta BiH br. 14, god. 13, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, pg.5, http://www.bhas.ba/saopstenja/2015/OPS_BD_2014_OO6_01_bos.pdf, website accessed on: 2015-02-02
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 36.

Stopa nezaposlenosti 2012

  1. Federalni zavod za statistiku, 2012, Statistički godišnjak/ljetopis 2013, Federalni zavod za statistiku, pg.467-468, http://www.fzs.ba/SG2013.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 89.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2012, Statistički godišnjak Republike Srpske 2013, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.404-405, http://www2.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2013/StatistickiGodisnjak_2013_WEB.zip, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Za Istočni Stari Grad su podaci sаdržаni u okviru biroа Pаle; za Istočni Drvаr podаci su sаdržаni u okviru biroа Petrovаc; podaci za Kupres sadržani su u okviru biroа Šipovo; podaci za Vukosаvlje su sаdržаni u okviru biroа Modričа; podaci za Donji Žаbаr sаdržаni su u okviru biroа Pelаgićevo.Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 93.
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, 2012, Bilten statistički podaci Brčko Distrikta BiH br. 14, god. 13, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, pg.5, http://www.bhas.ba/saopstenja/2015/OPS_BD_2014_OO6_01_bos.pdf, website accessed on: 2015-02-02
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 36.

Stopa nezaposlenosti 2013

  1. Federalni zavod za statistiku, 2013, Statistički godišnjak/ljetopis 2014, Federalni zavod za statistiku, pg.420-421, http://www.fzs.ba/SG2014.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 95.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2013, Statistički godišnjak Republike Srpske 2014, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.490-491, http://www2.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2014/StatistickiGodisnjak_2014_WEB.zip, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Za Istočni Stari Grad su podaci sаdržаni u okviru biroа Pаle; za Istočni Drvаr podаci su sаdržаni u okviru biroа Petrovаc; podaci za Kupres sadržani su u okviru biroа Šipovo; podaci za Vukosаvlje su sаdržаni u okviru biroа Modričа; podaci za Donji Žаbаr sаdržаni su u okviru biroа Pelаgićevo. Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 101.
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, 2013, Bilten statistički podaci Brčko Distrikta BiH br. 14, god. 13, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, pg.5, http://www.bhas.ba/saopstenja/2015/OPS_BD_2014_OO6_01_bos.pdf, website accessed on: 2015-02-02
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.