Skip to Navigation

Statistika > Gustina naseljenosti

Opis:

Gustina naseljenosti predstavlja prosječan broj stanovnika po kilometru kvadratnom površine.

[Prikazati definiciju]

Gustina naseljenosti dobivena je prema formuli:

Gustina naseljenosti = procijenjeni broj stanovnika u općini-opštini / površina općine-opštine u kvadratnim kilometrima.

[Sakriti definiciju]

 

općina/opština2007200820092010201120122013
Banja Luka179.51180.51181.71182.79183.71184.55185.36
Banovići138.92139.09139.18139.38139.55139.63139.84
Berkovići11.1110.9710.9710.9410.8310.7910.65
Bihać67.8267.9968.1068.1868.3268.4068.46
Bijeljina146.05146.71147.58148.28148.76149.04149.53
Bileća18.9918.8918.7818.6418.5518.4418.32
Bosanska Krupa50.3450.3250.1650.0250.1050.1350.06
Bosanski Petrovac11.1510.9010.7210.4510.2610.019.84
Bosansko Grahovo2.712.672.692.682.642.612.59
Bratunac76.8076.3276.1375.7675.4175.7675.36
Brčko Distrikt188.13188.17188.22188.24188.12188.22188.12
Breza202.51201.32200.19198.67195.43193.00190.53
Brod87.5887.2787.0386.7286.2185.9485.67
Bugojno103.83103.49103.20103.07103.00103.04102.94
Busovača101.99101.87101.73101.70101.35101.32101.38
Bužim137.81138.28138.49138.84139.09139.77140.01
Čajniče18.7718.6318.5018.2518.0618.0417.86
Čapljina92.1591.5490.8290.0489.5288.9588.52
Cazin174.19174.87175.47175.59175.93176.24176.43
Čelić100.75100.58100.2499.6199.0398.5997.97
Čelinac47.9047.6647.4747.3347.0646.9846.78
Centar2,125.552,127.362,124.212,117.852,111.302,095.642,088.88
Čitluk88.0988.0287.5887.0887.0787.3687.59
Derventa81.4981.2781.0280.7080.3980.1379.89
Doboj101.79101.53101.16100.98100.60100.35100.06
Doboj Istok247.98248.71249.29249.83249.68248.95249.27
Doboj Jug435.29438.82443.43444.02485.88485.39488.53
Dobretići11.0511.0311.1511.1010.9311.0011.02
Domaljevac100.7299.2396.7895.77102.50101.58100.72
Donji Vakuf44.3644.2343.9743.7343.5943.5943.33
Donji Žabar57.7857.1456.5956.9556.8258.4558.38
Drvar19.7019.4519.1519.0018.7818.5018.17
Foča21.8721.7821.6721.5421.4121.4221.32
Foča - Ustikolina70.4268.5467.6966.9210.2410.2910.08
Fojnica40.3939.9439.6239.2738.8738.6038.32
Gacko13.8813.8313.7613.7313.6813.6913.64
Glamoč4.724.624.564.514.454.404.34
Goražde212.02209.54208.72207.74120.65120.01119.14
Gornji Vakuf-Uskoplje48.5148.2047.8847.5447.2746.9946.63
Gračanica239.00240.45241.26241.72242.22242.71243.11
Gradačac211.66212.00212.13211.72211.61211.09211.13
Gradiška78.6578.4078.2077.8977.5977.2676.99
Grude70.9870.4670.3170.0470.1270.2370.30
Hadžići81.0181.8882.8283.1683.0883.1783.34
Han Pijesak14.6014.5014.3814.3614.2014.1114.01
Ilidža365.23368.87373.78413.33418.83421.32426.50
Ilijaš56.9457.4858.4859.7461.3461.9063.48
Istočna Ilidža586.06589.64591.08594.19596.09595.41596.52
Istočni Drvar0.601.460.610.500.461.811.74
Istočni Mostar8.959.089.079.149.3510.6410.89
Istočni Stari Grad43.5343.0042.4742.2142.0242.4842.11
Istočno Novo Sarajevo255.90263.42272.90282.39287.63293.00297.55
Jablanica39.4939.2939.2439.1539.0038.8738.68
Jajce72.1471.9671.7471.7671.6571.4871.30
Jezero22.9923.1522.6422.3422.0322.7522.52
Kakanj115.14114.87114.87114.85114.61114.59114.44
Kalesija174.95176.30177.21177.87178.39178.91178.73
Kalinovik6.816.786.716.656.586.536.46
Kiseljak126.05125.66125.52125.62125.38125.17124.87
Kladanj46.0545.8145.5845.2645.0244.7344.38
Ključ55.6555.2354.9954.5754.1953.8153.49
Kneževo36.5135.8035.3834.8334.2133.8433.18
Konjic24.8924.6224.4124.1823.9523.7623.59
Kostajnica88.4087.9587.3887.0886.6086.0085.74
Kotor Varoš35.5535.4035.3035.2935.2235.0634.95
Kozarska Dubica67.1366.6366.0865.5564.9464.4363.83
Kreševo38.3738.0337.7437.5437.2337.0736.83
Krupa na Uni21.0120.7020.2919.9819.7019.3919.15
Kupres (FBiH)6.156.096.035.945.915.855.81
Kupres (RS)9.219.398.898.898.748.728.58
Laktaši102.83103.68104.35105.09105.81105.98106.60
Livno32.5532.3632.2132.0731.9831.9231.85
Ljubinje12.9612.9612.8212.7912.6712.5612.40
Ljubuški82.1781.8381.5580.9380.7480.5780.33
Lopare55.3754.7354.0353.2752.7251.9451.26
Lukavac151.79151.63151.57151.33150.88150.54150.02
Maglaj81.3380.9380.7080.6292.7092.5892.38
Milići35.8835.7935.5935.3535.2835.4235.32
Modriča87.4286.9186.5186.0785.6085.2484.63
Mostar94.6494.5794.6394.7894.9895.1895.38
Mrkonjić Grad28.8628.6028.3728.1227.9027.6027.30
Neum20.8120.6120.4720.1919.9919.8219.59
Nevesinje21.2521.2521.2021.0921.0120.8320.78
Novi Grad63.4963.0162.4161.9161.2560.6960.03
Novi Grad Sarajevo2,600.362,610.172,627.862,642.842,656.672,657.782,661.57
Novi Travnik102.64102.62102.72102.83102.81102.89103.02
Novo Goražde/Ustiprača25.0826.0125.3124.9724.6327.2026.92
Novo Sarajevo7,400.817,412.027,411.217,413.547,432.737,449.297,456.57
Odžak101.23100.5499.7798.9598.2797.2596.23
Olovo31.4030.8530.4229.9529.4129.1028.78
Orašje169.79165.70162.45160.87159.84159.21158.00
Osmaci60.1760.0859.6358.9259.0760.9560.96
Oštra Luka15.5015.6515.5715.5515.3615.4915.33
Pale53.4753.1353.1953.1853.1352.9852.97
Pale - Prača72.5370.6771.2771.2012.3512.4212.48
Pelagićevo49.4348.9848.7348.6948.5148.3648.12
Petrovac1.171.672.142.623.113.403.88
Petrovo80.0779.2178.4978.0277.4177.0676.52
Posušje35.0834.8634.8134.7334.6934.7834.86
Prijedor114.32114.09113.69113.25112.69112.25111.67
Prnjavor77.4977.0476.7076.4376.1075.9275.56
Prozor-Rama34.3234.0233.6833.5133.4133.2232.99
Ravno4.714.794.905.014.344.364.34
Ribnik16.8316.5416.3516.1615.9715.7915.53
Rogatica22.3822.3822.2422.2322.1122.1422.02
Rudo26.8026.5926.3026.0925.9025.7425.52
Šamac125.03123.84122.50121.53120.84120.18119.51
Sanski Most57.4457.2356.9956.7556.4456.3056.00
Sapna109.92110.03109.62109.00108.48108.08107.81
Šekovići41.6641.5141.0840.8540.5140.2439.97
Šipovo18.6218.4718.3218.2018.0817.9317.76
Široki Brijeg67.5967.7367.7667.7767.8668.0168.27
Sokolac24.5524.6024.4324.2824.1023.9923.82
Srbac53.1952.3752.1351.7951.5351.3251.13
Srebrenica40.6740.8540.5740.3540.1841.9241.75
Srebrenik166.11166.63167.37168.11168.48168.20168.42
Stari Grad Sarajevo737.68736.03734.18828.40827.02821.40817.72
Stolac40.3640.2139.9639.5345.4945.4845.48
Teočak255.62256.69255.07255.17254.86253.97252.03
Tešanj306.30307.74308.91309.60310.14310.63311.42
Teslić57.8457.6457.4957.4457.2257.1456.90
Tomislavgrad28.5428.3628.1728.0327.9127.7027.55
Travnik104.38104.15103.97103.74103.54103.15103.13
Trebinje35.9636.0736.0836.0336.0035.8735.81
Trnovo (FBiH)6.457.557.467.377.197.318.42
Trnovo (RS)21.3120.7120.6320.3320.3120.5420.46
Tuzla447.09447.16447.76448.02448.19448.22447.75
Ugljevik99.7598.9098.2397.6096.8696.5895.89
Usora141.47140.32139.92139.32138.31138.13137.73
Vareš28.6728.0627.5427.0526.6226.1325.76
Velika Kladuša139.35139.85140.67141.27141.73142.28142.60
Višegrad41.9241.5141.2640.9240.5240.5740.20
Visoko173.96174.23174.61174.70174.51174.51174.09
Vitez157.30157.67157.56157.92158.09158.58158.68
Vlasenica89.1086.4985.9485.4385.1985.2084.89
Vogošća288.66294.39301.19321.31327.34354.95360.98
Vukosavlje55.7055.7355.7455.5355.8056.1656.43
Zavidovići64.7864.4064.4264.3568.2968.1567.93
Zenica227.99227.60227.58227.58227.76227.92227.68
Žepče110.26110.24110.17110.13109.89110.18110.01
Živinice187.03188.09188.75190.05190.75191.42192.30
Zvornik137.11138.06138.03137.79137.21136.83135.87

 

Izvori

Gustina naseljenosti 2007

  1. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Unsko-sanski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  2. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Kanton Posavski u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  3. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Tuzlanski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  4. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Zeničko-dobojski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  5. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  6. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojakama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  7. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/kantoniubrojkama.htm, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  8. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Kanton Sarajevo u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  9. Federalni Zavod za Statistiku, 2007, Kanton 10 u brojkama, Federalni Zavod za Statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Definicije i metodološka objašnjenja nisu dostupni.
  10. Vlada Republike Srpske, 2007, Strаtegijа rаzvojа lokаlne sаmouprаve u Republici Srpskoj zа period 2009–2015.godine, Vlada Republike Srpske, pg.52-54, http://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/muls/Documents/strategija%20razvoja%20lokalne%20samouprave%20u%20republici%20srpskoj%20za%20period%202009-2015.pdf, website accessed on: 2011-04-14
  11. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2007, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.3, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NAPOMENA :Metodološkа objаšnjenjа se nalaze na str. 52.
  12. Federalni zavod za statistiku, 2007, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Žepče – nije u potpunosti riješena granica sa općinom Maglaj.
  13. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2007, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NAPOMENA :U toku je uspostаvа kаtаstrа nepokretnosti nа području svih opštinа u Republici Srpskoj, te će konаčne površine biti utvrđene nаkon što se uspostаvi kаtаstаr nepokretnosti zа kompletnu teritoriju svаke od političkih opštinа. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo - Opština je podijeljenа međuentitetskom linijom rаzgrаničenjа kojа nije usаglаšenа sа FBiH ili joj je pripojen dio druge opštine, te je prikаzаnа površinа opštine približnа.
  14. UNDP BiH, 2007, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja se nalaze na str. 36. Izvor korišten za površinu Brčko Distrikta.

Gustina naseljenosti 2008

  1. Federalni zavod za statistiku, 2008, Mjesečni statistički pregled FBiH 10/08, Procjena broja stanovnika Federacije BiH, stanje 30.06.2008, Federalni zavod za statistiku, pg.52-54, http://www.fzs.ba/Dem/ProcPrist/stalno.pdf, website accessed on: 2011-03-10
    NAPOMENA :Procjena broja stalnih stanovnika Federacije Bosne i Hercegovine sredinom godine uključuje prisutno stanovništvo i izbjeglice Federacije Bosne i Hercegovine u inozemstvu.Procjene broja prisutnih stanovnika Federacije Bosne i Hercegovine 1999. – 2009. godine sredinom godine kao i stope prirodnog kretanja stanovništva temelje se na rezultatima Popisa 1991., podacima o prirodnom priraštaju i podacima o broju raseljenih osoba i izbjeglica i broju povrataka u prijeratno mjesto stanovanja. (Izvor: Federalni zavod za statistiku. 2011. Statistički godišnjak/ljetopis Federacije BiH 2010. Federalni zavod za statistiku. str. 59)
  2. UNDP BiH, 2008, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja se nalaze na str. 36. Izvor korišten za površinu Brčko Distrikta.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2008, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Žepče – nije u potpunosti riješena granica sa općinom Maglaj.
  4. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2008, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NAPOMENA :U toku je uspostаvа kаtаstrа nepokretnosti nа području svih opštinа u Republici Srpskoj, te će konаčne površine biti utvrđene nаkon što se uspostаvi kаtаstаr nepokretnosti zа kompletnu teritoriju svаke od političkih opštinа. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo - Opština je podijeljenа međuentitetskom linijom rаzgrаničenjа kojа nije usаglаšenа sа FBiH ili joj je pripojen dio druge opštine, te je prikаzаnа površinа opštine približnа.

Gustina naseljenosti 2009

  1. Federalni zavod za statistiku, 2009, Procjena ukupnog broja prisutnih stanovnika po starosnoj i spolnoj strukturi, 30.06.2009., Federalni zavod za statistiku, pg.1-3, http://www.fzs.ba/saopcenja/2009/14.2.1.pdf, website accessed on: 2011-03-04
    NAPOMENA :Procjena broja stalnih stanovnika Federacije Bosne i Hercegovine sredinom godine uključuje prisutno stanovništvo i izbjeglice Federacije Bosne i Hercegovine u inozemstvu.Procjene broja prisutnih stanovnika Federacije Bosne i Hercegovine 1999. – 2009. godine sredinom godine kao i stope prirodnog kretanja stanovništva temelje se na rezultatima Popisa 1991., podacima o prirodnom priraštaju i podacima o broju raseljenih osoba i izbjeglica i broju povrataka u prijeratno mjesto stanovanja. (Federalni zavod za statistiku. 2011. Statistički godišnjak/ljetopis Federacije BiH 2010. str. 59);
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske. , 2009, Procijenjeni broj stаnovnikа po opštinаmа Republike Srpske zа krаj 2009. godine, Republički zavod za statistiku Republike Srpske. , pg., , website accessed on: 2010-06-08
    NAPOMENA :Od 2002.godine, Republički zаvod zа stаtistiku Republike Srpske je revidirаo procjene brojа stаnovnikа po opštinаmа, nа osnovu brojа rođenih i umrlih. Republički zаvod zа stаtistiku zvаnično ne objаvljuje podаtke o procjenаmа brojа stаnovnikа zа nivo opštine, zbog togа što izvori kojim Republički zаvod zа stаtistiku rаspolаže nisu dovoljni zа izrаdu kvаlitetnih procjenа
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2009, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.3, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja se nalaze na str. 52.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2009, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Žepče – nije u potpunosti riješena granica sa općinom Maglaj.
  5. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2009, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NAPOMENA :U toku je uspostаvа kаtаstrа nepokretnosti nа području svih opštinа u Republici Srpskoj, te će konаčne površine biti utvrđene nаkon što se uspostаvi kаtаstаr nepokretnosti zа kompletnu teritoriju svаke od političkih opštinа. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo - Opština je podijeljenа međuentitetskom linijom rаzgrаničenjа kojа nije usаglаšenа sа FBiH ili joj je pripojen dio druge opštine, te je prikаzаnа površinа opštine približnа.
  6. UNDP BiH, 2009, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja se nalaze na str. 36. Izvor korišten za površinu Brčko Distrikta.

Gustina naseljenosti 2010

  1. Federalni zavod za statistiku, 2010, Unsko-sanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2010, Posavski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2010, Tuzlanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2010, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2010, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2010, Srednjobosanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2010, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2010, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2010, Kanton Sarajevo u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg., http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2010, Kanton 10 u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  11. Federalni zavod za statistiku, 2010, Statistički godišnjak/ljetopis 2009., Federalni zavod za statistiku, pg.39, http://www.fzs.ba/Statisticki%20godisnjak%202009.pdf, website accessed on: 2011-03-08
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o površini općina. Žepče – nije u potpunosti riješena granica sa općinom Maglaj.
  12. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2010. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NAPOMENA :Neobjavljeni podaci, dostupni na zahtjev.
  13. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o površini općina. U toku je uspostаvа kаtаstrа nepokretnosti nа području svih opštinа u Republici Srpskoj, te će konаčne površine biti utvrđene nаkon što se uspostаvi kаtаstаr nepokretnosti zа kompletnu teritoriju svаke od političkih opštinа. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Istočno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo - Opština je podijeljenа međuentitetskom linijom rаzgrаničenjа kojа nije usаglаšenа sа FBiH ili joj je pripojen dio druge opštine, te je prikаzаnа površinа opštine približnа.
  14. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2010, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2006-2010.godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2010/Demografija%20za%202010%20DB.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni broja stanovnika. Metodološka obrazloženja navedena su na str. 2.
  15. UNDP BiH, 2010, Regional disparity assessment, UNDP BiH, pg.33-35, http://www.undp.ba/index.aspx?PID=36&RID=109, website accessed on: 2011-03-04
    NAPOMENA :Izvor korišten za površinu Brčko Distrikta.

Gustina naseljenosti 2011

  1. Federalni zavod za statistiku, 2011, Unsko-sanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2011, Posavski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2011, Tuzlanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2011, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2011, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2011, Srednjobosanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2011, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2011, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2011, Kanton Sarajevo u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2011, Kanton 10 u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  11. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2011. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., , website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Neobjavljeni podaci, dostupni na zahtjev.
  12. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2011, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 2.
  13. Federalni zavod za programiranje razvoja, 2011, Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2011. godini, Federalni zavod za programiranje razvoja, pg.6-7, http://www.fzzpr.gov.ba/download/doc/Socioekonomski+pokazatelji+po+opcinama+u+FBiH+u+2011.godini.pdf/ac4e46e7af9aa685b589088cda7960ed.pdf, website accessed on: 2015-02-27
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  14. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Statistički godišnjak Republike Srpske 2009., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.332-333, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2009/Godisnjak2009_Yearbook2009.pdf, website accessed on: 2011-03-05
    NAPOMENA :U toku je uspostаvа kаtаstrа nepokretnosti nа području svih opštinа u Republici Srpskoj, te će konаčne površine biti utvrđene nаkon što se uspostаvi kаtаstаr nepokretnosti zа kompletnu teritoriju svаke od političkih opštinа. Berkovići, Brod, Vlasenica, Vukosavlje, Doboj, Donji Žabar, Zvornik, Istočna Ilidža, Istočni Drvar, Istočni Drvar, Istoćni Mostar, Istoćni Stari Grad, Istoćno Novo Sarajevo, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kotor Varoš, Krupa na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Modriča, Mrkonjić Grad, Nevesinje, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pale, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Sokolac, Teslić, Trebinje, Trnovo, Ugljevik, Foča, Han Pijesak, Šamac, Šekovići, Šipovo - Opština je podijeljenа međuentitetskom linijom rаzgrаničenjа kojа nije usаglаšenа sа FBiH ili joj je pripojen dio druge opštine, te je prikаzаnа površinа opštine približnа. U Statističkom godišnjaku Republike Srpske 2012. godine nije dat pregled površina po opštinama. Razlog za to je neusaglašena i zvanično nepotvrđena kako međuentitetska tako i međudržavna granica BiH. Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove trenutno radi na unapređenju metode mjerenja površina opština u odnosu na ranije površine koje su objavljene u prošlom broju Godišnjaka. Objašnjenje se nalazi na stranici 395.
  15. , 2011, , , pg., ,
    NAPOMENA :Nema podataka o promjeni površine Brčko distrikta.

Gustina naseljenosti 2012

  1. Federalni zavod za statistiku, 2012, Unsko-sanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://www.fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2012, Posavski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2012, Tuzlanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2012, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2012, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2012, Srednjobosanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2012, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2012, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2012, Kanton Sarajevo u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2012, Kanton 10 u brojkama (2013), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  11. Federalni zavod za programiranje razvoja, 2012, Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2012. godini, Federalni zavod za programiranje razvoja, pg.6-7, http://www.fzzpr.gov.ba/upload/file/dokumenti/makroekonomski_i_socioekonomski_pokazatelji/SOCIOEKONOMSKI%202012%20%20-%20KONA%C4%8CNO%2016.05.2013.%281%29.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  12. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2012, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2012. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NAPOMENA :Neobjavljeni podaci, dostupni na zahtjev.
  13. , 2012, , , pg., ,
    NAPOMENA :Nema podataka o promjeni površine Brčko distrikta.
  14. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2012, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 2.

Gustina naseljenosti 2013

  1. Federalni zavod za statistiku, 2013, Unsko-sanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr1.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2013, Posavski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr2.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2013, Tuzlanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.12, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr3.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  4. Federalni zavod za statistiku, 2013, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr4.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  5. Federalni zavod za statistiku, 2013, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr5.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  6. Federalni zavod za statistiku, 2013, Srednjobosanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr6.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  7. Federalni zavod za statistiku, 2013, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr7.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  8. Federalni zavod za statistiku, 2013, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr8.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  9. Federalni zavod za statistiku, 2013, Kanton Sarajevo u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.12, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr9.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  10. Federalni zavod za statistiku, 2013, Kanton 10 u brojkama (2014), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://www.fzs.ba/Podaci/KantBr10.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  11. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2013, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2013. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NAPOMENA :Neobjavljeni podaci, dostupni na zahtjev.
  12. Agencija za statistiku BiH, 2013, Procjena broja stanovnika u Brčko Distriktu za 2013. godinu, Agencija za statistiku BiH, pg., ,
    NAPOMENA :Neobjavljeni podaci, dostupni na zahtjev.
  13. Federalni zavod za programiranje razvoja, 2013, Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2013. godini, Federalni zavod za programiranje razvoja, pg.6-7, http://www.fzzpr.gov.ba/download/doc/Socioekonomski+pokazatelji+po+opcinama+u+2013.pdf/46ef27c04694d7546ab29e7c9399dacf.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  14. , 2013, , , pg., ,
    NAPOMENA :Nema podataka o promjeni površine Brčko distrikta.