Skip to Navigation

Statistika > Broj živorođenih

Opis:

Broj živorođenih predstavlja broj živorođene djece prema mjestu prebivališta majke.

[Prikazati definiciju]

Definicija Federalnog zavoda za statistiku FBiH: "Podaci o živorođenim i mrtvorođenim osobama svrstavaju se prema mjestu stalnog stanovanja majke... Živorođenje je potpuno izbacivanje ili vađenje iz tijela majke ploda začeća bez obzira na trajanje trudnoće koji, nakon takvog odvajanja, diše ili pokazuje bilo koji drugi znak života kao lupanje srca, pulsiranje pupčane vrpce ili jasne pokrete voljnih mišića, a bez obzira na to da li je pupčana vrpca prerezana i da li je posteljica odvojena. Ako plod takvog rođenja umre, prvo se registruje kao živorođeno, a onda kao umrla osoba." (Statistički godišnjak/ljetopis 2010, str.61)

Definicija Republičkog zavoda za statistiku RS: "Podаci vitаlne stаtistike do 2003. godine iskаzаni su premа prebivаlištu (mаjke rođenog djetetа, umrlog licа, mlаdoženje, а kod rаzvedenih brаkovа premа posljednjem mjestu zаjedničkog prebivаlištа). Od 2003. godine podаci se iskаzuju u sklаdu sа definicijom stаlnog stаnovаnjа. Od 2008. godine, iz vitаlne stаtistike isključeni su nаknаdni upisi... Živorođeno je svаko dijete koje pri rođenju diše i pokаzuje druge znаkove životа: kucаnje srcа, pulsirаnje pupčаne vrpce i nesumnjivo kretаnje voljnih mišićа. Ako dijete ubrzo nаkon porodа umre, nаjprije se registruje kаo živorođeno, а zаtim kаo umrlo odojče." (Statistički godišnjak RS 2010, str. 60-61)

Definicija Agencije za statistiku BiH: "Živorođenim se djetetom smatra svako dijete koje pri rađanju diše i pokazuje druge znakove života kao što su: kucanje srca, pulsiranje pupčane vrpce i nedvojbeno kretanje voljnih mišića. Ako dijete ubrzo nakon poroda umre, najprije se registrira kao živorođeno, a zatim kao umrlo dojenče." (Demografija u Brčko Distriktu BiH 2005-2009. godina, str. 2)

[Sakriti definiciju]

 

općina/opština200520062007200820092010201120122013
Banja Luka1,771.001,770.001,806.001,968.002,004.001,919.001,988.002,065.002,015.00
Banovići223.00274.00250.00250.00259.00266.00236.00272.00237.00
Berkovići26.0017.0019.0023.0021.0011.0014.007.0020.00
Bihać606.00588.00586.00650.00593.00588.00524.00522.00482.00
Bijeljina924.00984.00936.00972.001,042.00921.00894.00956.00930.00
Bileća96.0082.0076.0094.00109.0096.0097.0077.0097.00
Bosanska Krupa344.00334.00317.00328.00320.00306.00269.00261.00216.00
Bosanski Petrovac70.0052.0049.0038.0042.0040.0043.0041.0024.00
Bosansko Grahovo14.007.009.007.004.0014.009.004.0011.00
Bratunac131.00157.00147.00135.00154.00139.00120.00116.00105.00
Brčko Distrikt977.00922.00976.00905.00934.00916.00905.00964.00914.00
Breza117.00115.00116.00138.00121.00118.00103.00108.0094.00
Brod130.00136.0089.00103.00113.00119.0074.00118.00101.00
Bugojno317.00319.00322.00313.00309.00307.00283.00278.00269.00
Busovača212.00216.00228.00228.00182.00185.00184.00181.00173.00
Bužim266.00235.00239.00250.00270.00240.00246.00203.00210.00
Čajniče29.0025.0027.0028.0028.0025.0034.0028.0035.00
Čapljina196.00197.00136.00163.00161.00178.00150.00163.00192.00
Cazin677.00688.00707.00709.00735.00616.00626.00549.00531.00
Čelić93.0088.0087.0096.0081.0070.0062.0077.0075.00
Čelinac162.00143.00139.00131.00149.00180.00132.00157.00140.00
Centar595.00613.00602.00651.00633.00658.00573.00630.00666.00
Čitluk190.00150.00151.00118.00139.00136.00177.00186.00161.00
Derventa240.00236.00242.00208.00260.00206.00205.00217.00223.00
Doboj613.00687.00585.00535.00563.00617.00548.00658.00625.00
Doboj Istok112.00103.0082.00122.00114.00128.0091.0095.00101.00
Doboj Jug53.0049.0059.0059.0044.0052.0034.0055.0044.00
Dobretići7.0011.002.003.002.002.001.003.003.00
Domaljevac34.0019.0037.0031.0017.0023.0022.0028.0016.00
Donji Vakuf171.00167.00173.00171.00144.00152.00115.00144.00121.00
Donji Žabar1.001.001.001.001.001.003.001.00
Drvar39.0052.0048.0039.0038.0043.0037.0028.0030.00
Foča156.00148.00149.00132.00157.00117.0094.00110.00121.00
Foča - Ustikolina8.009.0010.009.0010.0012.0012.0010.007.00
Fojnica126.00154.00150.00112.00138.00139.00115.00127.00121.00
Gacko90.0083.0076.0075.0091.0085.0087.0083.0076.00
Glamoč44.0029.0034.0033.0032.0033.0028.0024.0024.00
Goražde190.00163.00159.00195.00223.00210.00176.00200.00221.00
Gornji Vakuf-Uskoplje194.00195.00184.00189.00152.00164.00155.00156.00144.00
Gračanica515.00569.00549.00558.00564.00555.00524.00556.00534.00
Gradačac422.00458.00380.00424.00441.00379.00374.00381.00366.00
Gradiška470.00463.00460.00484.00442.00435.00410.00399.00370.00
Grude88.00103.0092.0099.00111.00101.00108.00116.00119.00
Hadžići261.00286.00287.00282.00204.00271.00268.00289.00256.00
Han Pijesak34.0024.0027.0022.0023.0037.0018.0019.0028.00
Ilidža637.00658.00655.00774.00774.00723.00714.00734.00699.00
Ilijaš213.00235.00228.00260.00392.00271.00256.00277.00261.00
Istočna Ilidža129.00136.00142.00138.00140.00145.00141.00131.00129.00
Istočni Drvar1.002.001.0001.00
Istočni Mostar1.002.0001.00
Istočni Stari Grad11.008.0012.0013.008.009.0013.007.005.00
Istočno Novo Sarajevo69.0078.0070.0081.0088.0097.0089.00100.0098.00
Jablanica67.0084.0075.00100.0095.0075.0074.0084.0082.00
Jajce252.00245.00212.00211.00231.00223.00229.00201.00195.00
Jezero7.009.0010.009.005.0011.005.0014.008.00
Kakanj443.00444.00405.00493.00431.00435.00429.00424.00351.00
Kalesija369.00401.00389.00387.00420.00393.00379.00326.00332.00
Kalinovik21.0013.009.0015.0014.008.008.0011.0012.00
Kiseljak182.00209.00206.00179.00189.00192.00174.00227.00176.00
Kladanj126.0099.00105.0091.00122.00116.00101.0086.0076.00
Ključ116.00109.00105.00103.0076.0093.0082.0094.0086.00
Kneževo100.0086.0089.00101.0091.00100.0082.0081.0072.00
Konjic232.00217.00267.00262.00240.00218.00200.00196.00182.00
Kostajnica32.0034.0041.0030.0034.0028.0026.0032.0032.00
Kotor Varoš202.00179.00167.00178.00194.00186.00182.00156.00179.00
Kozarska Dubica203.00154.00136.00142.00149.00164.00150.00159.00124.00
Kreševo50.0045.0052.0039.0045.0045.0035.0032.0038.00
Krupa na Uni14.008.0016.0010.008.005.0015.009.007.00
Kupres (FBiH)22.0022.0023.0019.0020.0019.0021.0018.0022.00
Kupres (RS)7.001.004.001.003.002.003.00
Laktaši347.00346.00324.00326.00333.00343.00333.00306.00284.00
Livno224.00221.00202.00188.00184.00219.00205.00202.00185.00
Ljubinje26.0029.0025.0031.0032.0040.0028.0027.0023.00
Ljubuški159.00157.00181.00201.00185.00205.00208.00196.00217.00
Lopare86.0088.00107.0068.0089.0052.0062.0068.0055.00
Lukavac420.00396.00409.00451.00461.00403.00389.00456.00365.00
Maglaj255.00225.00227.00221.00224.00251.00227.00211.00183.00
Milići69.0070.0079.0096.0069.0071.0069.0047.0059.00
Modriča258.00241.00198.00168.00230.00164.00155.00179.00157.00
Mostar971.00933.00945.001,052.001,021.001,061.001,034.001,054.001,011.00
Mrkonjić Grad166.00179.00161.00140.00161.00141.00151.00125.00124.00
Neum8.005.002.002.002.004.007.002.003.00
Nevesinje136.00130.00131.00127.00117.00114.00102.0090.00110.00
Novi Grad186.00190.00197.00210.00198.00179.00168.00162.00182.00
Novi Grad Sarajevo1,107.001,132.001,254.001,326.001,391.001,400.001,481.001,398.001,338.00
Novi Travnik259.00251.00247.00276.00233.00249.00245.00245.00236.00
Novo Goražde/Ustiprača8.003.0015.008.0011.007.003.004.007.00
Novo Sarajevo605.00574.00618.00620.00695.00673.00729.00685.00672.00
Odžak107.0088.00114.0085.00100.0097.0083.0076.0067.00
Olovo114.00101.00121.00120.00106.00112.0088.0073.0071.00
Orašje143.00158.00127.00135.00138.00121.00123.00116.0084.00
Osmaci33.0040.0033.0026.0027.0029.0033.0027.0026.00
Oštra Luka30.0029.0032.0027.0021.0029.0019.0023.0022.00
Pale168.00182.00159.00164.00198.00166.00166.00197.00162.00
Pale - Prača7.003.004.006.003.009.003.006.008.00
Pelagićevo3.003.003.002.005.003.003.004.001.00
Petrovac8.008.0012.008.008.008.0012.003.005.00
Petrovo40.0045.0040.0046.0049.0045.0045.0053.0045.00
Posušje137.00116.00138.00151.00134.00166.00154.00177.00140.00
Prijedor612.00618.00649.00640.00629.00650.00539.00616.00542.00
Prnjavor325.00364.00343.00328.00338.00333.00356.00325.00308.00
Prozor-Rama165.00164.00114.00135.00133.00120.00102.00111.00112.00
Ravno1.000
Ribnik80.0051.0042.0049.0046.0048.0045.0052.0034.00
Rogatica97.0098.0096.00108.00108.00107.0080.00104.0082.00
Rudo28.0036.0028.0020.0028.0015.0026.0026.0028.00
Šamac84.0081.0065.0054.0067.0051.0054.0057.0066.00
Sanski Most281.00233.00225.00233.00220.00223.00187.00198.00168.00
Sapna120.0086.00114.00116.0088.00112.00100.0081.0095.00
Šekovići54.0067.0043.0060.0054.0060.0033.0046.0044.00
Šipovo103.0092.0086.0085.0091.0091.0081.0087.0072.00
Široki Brijeg283.00280.00280.00300.00292.00317.00302.00309.00297.00
Sokolac111.00101.00106.00105.00106.0099.0096.00115.0073.00
Srbac156.00143.00130.00153.00164.00147.00141.00155.00146.00
Srebrenica41.0069.0066.0059.0056.0054.0045.0057.0063.00
Srebrenik455.00452.00431.00473.00434.00474.00383.00432.00425.00
Stari Grad Sarajevo361.00368.00353.00389.00435.00393.00374.00358.00337.00
Stolac100.0075.0077.0084.0079.00111.0073.00105.0088.00
Teočak72.0073.0067.0054.0077.0072.0043.0049.0056.00
Tešanj541.00502.00509.00587.00534.00510.00513.00512.00493.00
Teslić411.00429.00352.00341.00378.00400.00331.00357.00335.00
Tomislavgrad218.00219.00177.00176.00160.00186.00158.00190.00157.00
Travnik614.00547.00558.00588.00597.00529.00494.00539.00495.00
Trebinje274.00290.00255.00290.00302.00277.00256.00288.00241.00
Trnovo (FBiH)9.0012.0010.0014.0018.0019.009.0010.0011.00
Trnovo (RS)10.007.009.0013.005.009.006.004.006.00
Tuzla1,071.001,020.001,077.001,097.001,109.001,146.001,107.001,065.001,030.00
Ugljevik100.00128.00133.00106.00123.00105.00107.00103.00108.00
Usora21.0037.0039.0026.0031.0021.0028.0039.0026.00
Vareš80.0073.0068.0080.0078.0059.0057.0046.0038.00
Velika Kladuša531.00551.00613.00679.00586.00567.00519.00483.00457.00
Višegrad65.0062.0066.0064.0065.0045.0043.0053.0045.00
Visoko454.00441.00490.00505.00484.00472.00400.00454.00414.00
Vitez284.00257.00271.00255.00240.00257.00270.00228.00213.00
Vlasenica93.0070.0082.0084.0092.0098.0074.0077.0069.00
Vogošća216.00253.00276.00305.00356.00296.00318.00301.00310.00
Vukosavlje32.0022.0025.0025.0030.0019.0033.0032.0041.00
Zavidovići393.00373.00399.00414.00476.00391.00369.00349.00318.00
Zenica1,105.001,159.001,155.001,286.001,337.001,284.001,247.001,234.001,143.00
Žepče336.00323.00293.00324.00320.00275.00265.00302.00241.00
Živinice676.00633.00676.00682.00728.00712.00628.00711.00631.00
Zvornik413.00549.00546.00533.00484.00484.00436.00395.00389.00

 

Izvori

Broj živorođenih 2005

  1. Federalni zavod za statistiku, 2005, Unsko-sanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2005, Posavski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2005, Tuzlanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.

Broj živorođenih 2006

  1. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2006, Bilten statistički podaci Brčko distrikta BiH br. 2, god. 11, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.7, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2012/BRC_2012_001_OPS.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nisu dostupna.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2006, Statistički godišnjak Republike Srpske 2010., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.378-385, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2010/Statisticki_Godisnjak_RS_2010_WEB.zip, website accessed on: 2011-03-07
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 60.
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2006, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.49, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 52.

Broj živorođenih 2007

  1. Federalni zavod za statistiku, 2007, Statistički godišnjak/ljetopis 2010. , Federalni zavod za statistiku, pg.436-446, http://www.fzs.ba/Godisnjak2010.pdf, website accessed on: 2011-03-07
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 59.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2007, Statistički godišnjak/ljetopis Federacije Bosne i Hercegovine 2011, Federalni zavod za statistiku, pg.438-439, http://www.fzs.ba/Godisnjak2011.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :ZA metodološka objašnjenja vidjeti str. 88.
  3. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2007, Statistički godišnjak Republike Srpske 2011, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.393-394, http://www.rzs.rs.ba/PublikGodisnjak2011_CIR.htm, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Za metodološka objašnjenja vidjeti str. 90. Za Istočni Stari Grad su podaci sаdržаni u okviru biroа Pаle; za Istočni Drvаr podаci su sаdržаni u okviru biroа Petrovаc; podaci za Kupres sadržani su u okviru biroа Šipovo; podaci za Vukosаvlje su sаdržаni u okviru biroа Modričа; podaci za Donji Žаbаr sаdržаni su u okviru biroа Pelаgićevo.

Broj živorođenih 2008

  1. Federalni zavod za statistiku, 2008, Statistički godišnjak/ljetopis Federacije Bosne i Hercegovine 2011, Federalni zavod za statistiku, pg.438-439, http://www.fzs.ba/Godisnjak2011.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja navedena su na str. 88.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2008, Statistički godišnjak Republike Srpske 2011, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.393-394, http://www.rzs.rs.ba/PublikGodisnjak2011_CIR.htm, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Za metodološka objašnjenja pogledajte str. 91.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2008, Bilten statistički podaci Brčko distrikta BiH br. 2, god. 11, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.7, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2012/BRC_2012_001_OPS.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Za metodološka objašnjenja vidjeti str. 46.

Broj živorođenih 2009

  1. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2009, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2006-2010.godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2010/Demografija%20za%202010%20DB.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka obrazloženja navedena na str. 2.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2009, Statistički godišnjak Republike Srpske 2010., Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.378-385, http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Godisnjak/2010/Statisticki_Godisnjak_RS_2010_WEB.zip, website accessed on: 2011-03-07
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 60.
  3. Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , 2009, Statistički bilten Brčko Distrikta br. 2, god. 10, Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine. Podružnica/Ekspozitura Brčko , pg.49, http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf, website accessed on: 2011-03-31
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 52.

Broj živorođenih 2010

  1. Federalni zavod za statistiku, 2010, Statistički godišnjak/ljetopis 2010. , Federalni zavod za statistiku, pg.424-437, http://www.fzs.ba/Godisnjak2010.pdf, website accessed on: 2011-03-07
    NAPOMENA :Za metodološka obrazloženja pogledati str. 63.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Statistički godišnjak Republike Srpske 2011, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.422-429, http://www.rzs.rs.ba/PublikGodisnjak2011_CIR.htm, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka obrazloženja navedena su na str. 66.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2010, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2006-2010.godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2010/Demografija%20za%202010%20DB.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja navedena su na str. 2-3.

Broj živorođenih 2011

  1. Federalni zavod za statistiku, 2011, Demografska statistika 2011, Statistički bilten 170, Federalni zavod za statistiku, pg.62-76, http://www.fzs.ba/Dem/SB-170-Dem2011.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 8.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Statistički godišnjak Republike Srpske 2012, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.444-451, http://www.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2012/StatistickiGodisnjak_2012_WEB.pdf#page=1&zoom=auto,-107,822, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str.66.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2011, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 9.

Broj živorođenih 2012

  1. Federalni zavod za statistiku, 2012, Demografska statistika 2012, Statistički bilten 184, Federalni zavod za statistiku, pg.62-74, http://www.fzs.ba/god_bilteni/Demografska%20statistika%202012.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 8.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2012, Statistički godišnjak Republike Srpske 2013, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.436-443, http://www2.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2013/StatistickiGodisnjak_2013_WEB.zip, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 68.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2012, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 2.

Broj živorođenih 2013

  1. Federalni zavod za statistiku, 2013, Demografska statistika 2013, Statistički bilten 200, Federalni zavod za statistiku, pg.62-74, http://www.fzs.ba/god_bilteni/SB-200-Dem.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Podaci za Ravno nisu dostupni. Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 8.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2013, Statistički godišnjak Republike Srpske 2014, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.530-537, http://www2.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2014/StatistickiGodisnjak_2014_WEB.zip, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Podaci za Istočni Drvar i Istočni Mostar nisu dostupni. Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 71.
  3. Agencija za statistiku BiH, 2013, Bilten statistički podaci Brčko distrikta BiH br. 4, god. 14, Agencija za statistiku BiH, pg.46, http://www.bhas.ba/publikacijebd/BRC_2015_002_OPS.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 49.