Skip to Navigation

Statistika > Broj umrlih

Opis:

Broj umrlih predstavlja ukupan broj umrlih osoba prema mjestu stanovanja prije smrti.

[Prikazati definiciju]

Definicija Federalnog zavoda za statistiku FBiH:"Podaci o živorođenim i mrtvorođenim osobama svrstavaju se prema mjestu stalnog stanovanja majke, o umrlim prema mjestu stalnog stanovanja umrle osobe... Smrt je stalni prestanak svih znakova života u bilo koje vrijeme nakon što se desilo rođenje (prestanak vitalnih funkcija bez mogućnosti oživljavanja). Ova definicija isključuje mrtvorođenja koja se posebno definiraju." (Statistički godišnjak/ljetopis 2010, str. 61-62)

Definicija Republičkog zavoda za statistiku RS: "Podаci vitаlne stаtistike do 2003. godine iskаzаni su premа prebivаlištu (mаjke rođenog djetetа, umrlog licа, mlаdoženje, а kod rаzvedenih brаkovа premа posljednjem mjestu zаjedničkog prebivаlištа). Od 2003. godine podаci se iskаzuju u sklаdu sа definicijom stаlnog stаnovаnjа. Od 2008. godine, iz vitаlne stаtistike isključeni su nаknаdni upisi... Umrlа osobа je svаkа živorođenа osobа kod koje je nаstupio trаjni prestаnаk svih vitаlnih funkcijа." (Statistički godišnjak RS 2010, str. 60-61)

[Sakriti definiciju]

 

općina/opština200520062007200820092010201120122013
Banja Luka1,781.001,773.001,796.001,765.001,728.001,744.001,765.001,871.001,935.00
Banovići164.00145.00169.00169.00169.00179.00168.00179.00165.00
Berkovići20.0028.0028.0018.0026.0021.0023.0022.0037.00
Bihać493.00478.00484.00512.00514.00488.00488.00523.00537.00
Bijeljina1,175.001,156.001,249.001,150.001,102.001,184.001,231.001,303.001,261.00
Bileća123.00144.00144.00128.00136.00138.00137.00134.00155.00
Bosanska Krupa244.00218.00216.00226.00243.00209.00257.00248.00234.00
Bosanski Petrovac154.00135.00109.00115.00130.00100.00126.00117.00127.00
Bosansko Grahovo16.0011.0016.0012.0011.0016.0013.0013.0035.00
Bratunac190.00151.00185.00174.00150.00180.00159.00145.00161.00
Brčko Distrikt830.00742.00818.00890.00912.00906.00954.00923.00940.00
Breza156.00142.00126.00136.00149.00154.00134.00150.00157.00
Brod167.00149.00158.00168.00168.00161.00183.00180.00156.00
Bugojno303.00290.00308.00309.00284.00303.00287.00340.00295.00
Busovača176.00158.00139.00149.00163.00151.00167.00159.00166.00
Bužim109.00113.00124.00115.00122.00112.00117.00123.00120.00
Čajniče51.0051.0047.0055.0065.0064.0063.0053.0060.00
Čapljina290.00249.00280.00250.00289.00307.00294.00331.00289.00
Cazin428.00428.00432.00417.00448.00465.00434.00443.00440.00
Čelić116.0089.0086.0085.0092.00120.0099.00112.00108.00
Čelinac186.00165.00172.00159.00159.00138.00162.00145.00144.00
Centar692.00715.00723.00691.00760.00752.00815.00801.00719.00
Čitluk120.00134.00137.00159.00155.00150.00175.00167.00172.00
Derventa311.00277.00275.00301.00323.00316.00337.00315.00319.00
Doboj786.00805.00819.00791.00893.00808.00853.00856.00859.00
Doboj Istok56.0043.0083.0070.0073.00103.00101.00103.0095.00
Doboj Jug30.0023.0032.0025.0034.0031.0031.0032.0041.00
Dobretići16.0014.0017.004.0010.0013.0012.0016.0018.00
Domaljevac56.0031.0040.0053.0055.0049.0049.0057.0047.00
Donji Vakuf134.00145.00137.00157.00144.00153.00125.00126.00137.00
Donji Žabar40.0025.0034.0027.0025.0027.0029.0026.0026.00
Drvar118.00124.00117.00136.00114.00130.00132.00119.00133.00
Foča231.00221.00237.00207.00222.00229.00200.00227.00194.00
Foča - Ustikolina14.0026.0016.0014.0025.0024.0021.0024.0018.00
Fojnica175.00158.00161.00142.00152.00161.00151.00147.00133.00
Gacko86.0099.0082.0091.00103.0091.00102.00101.0091.00
Glamoč61.0071.0085.0063.0066.0062.0065.0066.0056.00
Goražde216.00237.00258.00227.00254.00235.00241.00231.00259.00
Gornji Vakuf-Uskoplje160.00147.00180.00188.00149.00165.00159.00161.00155.00
Gračanica374.00376.00349.00310.00414.00367.00363.00356.00378.00
Gradačac373.00352.00322.00346.00370.00362.00342.00343.00326.00
Gradiška658.00599.00649.00655.00613.00695.00660.00616.00598.00
Grude120.00116.00134.00112.00134.00127.00127.00158.00170.00
Hadžići189.00164.00196.00173.00191.00225.00239.00209.00193.00
Han Pijesak51.0045.0039.0053.0045.0050.0049.0064.0040.00
Ilidža417.00421.00465.00466.00472.00523.00511.00523.00542.00
Ilijaš152.00168.00157.00149.00175.00172.00181.00165.00168.00
Istočna Ilidža198.00180.00171.00206.00169.00164.00181.00214.00191.00
Istočni Drvar3.002.003.002.003.002.001.001.00
Istočni Mostar8.003.004.003.004.002.004.001.001.00
Istočni Stari Grad20.0017.0035.0021.0031.0025.0022.0031.0027.00
Istočno Novo Sarajevo89.00104.00113.00103.00102.00106.00104.00122.00137.00
Jablanica99.0079.0093.0096.0090.00104.0084.00102.00100.00
Jajce193.00166.00132.00146.00160.00157.00191.00209.00237.00
Jezero10.006.0013.0012.0017.0011.0016.0010.0015.00
Kakanj322.00322.00353.00339.00317.00406.00354.00362.00297.00
Kalesija226.00245.00216.00250.00271.00231.00215.00254.00248.00
Kalinovik40.0039.0051.0046.0045.0036.0046.0046.0047.00
Kiseljak173.00191.00186.00159.00179.00168.00188.00180.00196.00
Kladanj118.00113.00130.00103.00116.00102.00121.00121.00105.00
Ključ141.00108.00159.00112.00119.00141.00136.00129.00141.00
Kneževo122.00112.00108.00111.00112.00127.00140.00100.00143.00
Konjic249.00266.00245.00266.00261.00299.00272.00264.00281.00
Kostajnica78.0062.0079.0069.0081.0065.0070.0066.0057.00
Kotor Varoš219.00145.00187.00188.00169.00143.00168.00201.00191.00
Kozarska Dubica394.00330.00365.00348.00368.00352.00357.00369.00328.00
Kreševo50.0052.0056.0046.0043.0064.0059.0060.0062.00
Krupa na Uni47.0036.0030.0043.0029.0023.0039.0041.0027.00
Kupres (FBiH)24.0036.0038.0042.0034.0037.0034.0032.0034.00
Kupres (RS)8.008.0012.008.0011.005.005.007.006.00
Laktaši316.00341.00362.00344.00338.00320.00366.00381.00356.00
Livno268.00270.00250.00253.00263.00260.00274.00240.00306.00
Ljubinje46.0057.0049.0032.0047.0039.0045.0050.0052.00
Ljubuški255.00242.00262.00234.00257.00268.00244.00277.00299.00
Lopare181.00185.00232.00192.00198.00224.00171.00223.00199.00
Lukavac343.00307.00367.00395.00426.00462.00443.00494.00453.00
Maglaj211.00207.00219.00190.00200.00189.00196.00226.00205.00
Milići85.0095.0080.0066.0089.0098.0084.0060.0084.00
Modriča290.00294.00334.00317.00331.00295.00299.00325.00346.00
Mostar1,002.00915.001,065.001,079.001,058.001,080.00981.001,003.001,034.00
Mrkonjić Grad229.00232.00227.00210.00233.00216.00221.00255.00255.00
Neum39.0038.0034.0028.0033.0037.0039.0045.0040.00
Nevesinje147.00144.00167.00137.00173.00184.00166.00193.00151.00
Novi Grad361.00342.00345.00350.00376.00323.00350.00344.00365.00
Novi Grad Sarajevo944.00945.00952.00977.00944.001,071.001,042.001,055.001,022.00
Novi Travnik195.00181.00185.00215.00152.00193.00186.00188.00208.00
Novo Goražde/Ustiprača26.0032.0014.0023.0029.0021.0025.0016.0021.00
Novo Sarajevo695.00681.00687.00712.00771.00721.00705.00738.00698.00
Odžak196.00172.00220.00182.00221.00188.00203.00211.00218.00
Olovo129.00122.00135.0095.00114.00134.0098.00104.00117.00
Orašje210.00207.00236.00212.00215.00245.00227.00209.00204.00
Osmaci42.0042.0045.0037.0030.0040.0031.0041.0034.00
Oštra Luka53.0047.0052.0047.0043.0046.0062.0043.0058.00
Pale257.00242.00248.00253.00266.00254.00248.00226.00227.00
Pale - Prača10.0011.0011.007.0011.006.007.007.005.00
Pelagićevo62.0060.0068.0065.0054.0062.0049.0054.0055.00
Petrovac11.0012.006.0010.0010.009.0017.0012.0011.00
Petrovo126.0095.00113.00118.00114.0086.00110.0096.00101.00
Posušje131.00132.00109.00142.00149.00124.00150.00136.00143.00
Prijedor1,012.00934.001,065.00984.00991.001,002.00986.00995.001,000.00
Prnjavor450.00474.00505.00477.00471.00459.00506.00416.00480.00
Prozor-Rama102.00105.0078.0087.00105.0088.0092.00137.00106.00
Ravno12.005.001.0016.009.002.00
Ribnik109.00135.00118.00120.00121.00111.00103.00107.00129.00
Rogatica144.00120.00154.00126.00148.00114.00141.00144.00141.00
Rudo99.0086.00104.0094.0098.0069.0075.0066.0087.00
Šamac240.00223.00218.00213.00220.00205.00181.00173.00190.00
Sanski Most315.00331.00300.00289.00299.00299.00267.00294.00357.00
Sapna49.0061.0071.0052.0076.0082.0082.0064.0070.00
Šekovići88.0098.0088.0082.0091.0085.0080.0083.0075.00
Šipovo133.00124.00123.00124.00131.00119.00109.00114.00133.00
Široki Brijeg226.00208.00201.00245.00232.00251.00244.00274.00271.00
Sokolac165.00167.00150.00139.00195.00168.00172.00178.00136.00
Srbac236.00209.00243.00240.00231.00230.00226.00201.00201.00
Srebrenica86.0079.00100.0089.0083.0081.0070.0077.0089.00
Srebrenik275.00260.00264.00285.00279.00282.00270.00308.00272.00
Stari Grad Sarajevo470.00417.00449.00459.00460.00447.00429.00514.00451.00
Stolac117.0098.00104.00135.00120.00124.00122.00131.00142.00
Teočak64.0056.0062.0047.0066.0072.0054.0061.001,107.00
Tešanj329.00343.00289.00323.00347.00375.00331.00363.00372.00
Teslić435.00419.00445.00433.00491.00454.00440.00410.00455.00
Tomislavgrad255.00256.00231.00242.00271.00241.00289.00327.00287.00
Travnik473.00450.00473.00518.00543.00579.00512.00537.00461.00
Trebinje355.00302.00370.00327.00366.00352.00321.00349.00334.00
Trnovo (FBiH)29.0018.0026.0029.0035.0029.0030.0036.0026.00
Trnovo (RS)31.0021.0028.0030.0020.0022.0015.0019.0023.00
Tuzla1,101.001,004.001,130.001,171.001,148.001,186.001,151.001,105.0056.00
Ugljevik177.00174.00200.00158.00186.00196.00193.00187.00186.00
Usora53.0044.0080.0075.0050.0059.0058.0051.0053.00
Vareš141.00158.00140.00133.00128.00134.00111.00146.00115.00
Velika Kladuša338.00288.00332.00319.00282.00315.00315.00332.00309.00
Višegrad150.00140.00159.00160.00139.00142.00160.00135.00150.00
Visoko323.00298.00306.00306.00327.00306.00344.00311.00302.00
Vitez149.00188.00192.00166.00183.00166.00195.00173.00145.00
Vlasenica101.0097.00125.00106.00110.0094.0093.0091.00105.00
Vogošća163.00176.00170.00183.00205.00197.00167.00226.00212.00
Vukosavlje56.0043.0043.0033.0042.0038.0039.0042.0047.00
Zavidovići278.00286.00310.00288.00283.00252.00308.00292.00293.00
Zenica1,047.001,003.001,056.001,076.001,035.001,061.001,087.001,092.001,157.00
Žepče185.00225.00243.00208.00205.00233.00228.00244.00239.00
Živinice260.00290.00335.00410.00385.00382.00404.00406.00378.00
Zvornik411.00435.00481.00463.00411.00452.00399.00423.00495.00

 

Izvori

Broj umrlih 2005

  1. , 2005, , , pg., ,

Broj umrlih 2006

  1. Federalni zavod za statistiku, 2006, Kanton 10 u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/10.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2006, Statistički godišnjak/ljetopis Federacije Bosne i Hercegovine 2011, Federalni zavod za statistiku, pg.424-437, http://www.fzs.ba/Godisnjak2011.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o broju živorođenih i broju umrlih osoba. Metodološka obrazloženja su navedena na str. 66.
  3. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2006, Procjena broja stanovnika Republike Srpske po opštinama za 2010. godinu, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg., ,
    NAPOMENA :Neobjavljeni podaci, dostupni na zahtjev.

Broj umrlih 2007

  1. Federalni zavod za statistiku, 2007, Hercegovačko-neretvanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/07.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2007, Zapadno-hercegovački kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/08.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2007, Kanton Sarajevo u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.11, http://fzs.ba/Podaci/09.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.

Broj umrlih 2008

  1. Federalni zavod za statistiku, 2008, Zeničko-dobojski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/04.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2008, Bosansko-podrinjski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/05.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2008, Srednjobosanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/06.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.

Broj umrlih 2009

  1. Federalni zavod za statistiku, 2009, Unsko-sanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.10, http://fzs.ba/Podaci/01.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  2. Federalni zavod za statistiku, 2009, Posavski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg.7, http://fzs.ba/Podaci/02.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.
  3. Federalni zavod za statistiku, 2009, Tuzlanski kanton u brojkama (2011), Federalni zavod za statistiku, pg., http://fzs.ba/Podaci/03.pdf, website accessed on: 2011-10-26
    NAPOMENA :Izvor korišten za podatke o procjeni stanovnika. Metodološka obrazloženja nisu dostupna.

Broj umrlih 2010

  1. Federalni zavod za statistiku, 2010, Statistički godišnjak/ljetopis Federacije Bosne i Hercegovine 2011, Federalni zavod za statistiku, pg.424-437, http://www.fzs.ba/Godisnjak2011.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 64.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2010, Statistički godišnjak Republike Srpske 2011, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.422429, http://www.rzs.rs.ba/PublikGodisnjak2011_CIR.htm, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 66.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2010, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2006-2010.godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/2010/Demografija%20za%202010%20DB.pdf, website accessed on: 2012-04-19
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 2.

Broj umrlih 2011

  1. Federalni zavod za statistiku, 2011, Demografska statistika 2011, Statistički bilten 170, Federalni zavod za statistiku, pg.80-94, http://www.fzs.ba/Dem/SB-170-Dem2011.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 8.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2011, Statistički godišnjak Republike Srpske 2012, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.444-451, http://www.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2012/StatistickiGodisnjak_2012_WEB.pdf#page=1&zoom=auto,-107,822, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 66.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2011, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 2.

Broj umrlih 2012

  1. Federalni zavod za statistiku, 2012, Demografska statistika 2012, Statistički bilten 184, Federalni zavod za statistiku, pg.80-94, http://www.fzs.ba/god_bilteni/Demografska%20statistika%202012.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 8.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2012, Statistički godišnjak Republike Srpske 2013, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.436-443, http://www2.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2013/StatistickiGodisnjak_2013_WEB.zip, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 68.
  3. Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, 2012, Demografija u Brčko Distriktu BiH 2008-2012. godina, Agencija za statistiku BiH, Podružnica/ekspozitura Brčko, pg.5, http://www.bhas.ba/publikacijebd/Demografija%20za%202012%20bilten__BOS.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 2.

Broj umrlih 2013

  1. Federalni zavod za statistiku, 2013, Demografska statistika 2013, Statistički bilten 200, Federalni zavod za statistiku, pg.80-94, http://www.fzs.ba/god_bilteni/SB-200-Dem.pdf, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 8.
  2. Republički zavod za statistiku Republike Srpske, 2013, Statistički godišnjak Republike Srpske 2014, Republički zavod za statistiku Republike Srpske, pg.530-537, http://www2.rzs.rs.ba/static/uploads/bilteni/godisnjak/2014/StatistickiGodisnjak_2014_WEB.zip, website accessed on: 2015-02-05
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 72.
  3. Agencija za statistiku BiH, 2013, Bilten statistički podaci Brčko distrikta BiH br. 4, god. 14, Agencija za statistiku BiH, pg.46, http://www.bhas.ba/publikacijebd/BRC_2015_002_OPS.pdf, website accessed on: 2015-06-25
    NAPOMENA :Metodološka objašnjenja nalaze se na str. 49.